Kontakt

Potravinový detektív v akcii

Možno to poznáte aj sami. Znenazdajky vás začne trápiť bolesť hlavy, nafúknuté brucho alebo pocit nepohodlia. Nie vždy vás napadne, že pôvodcom týchto problémov by mohla byť skonzumovaná strava. Podľa posledných prieskumov, neobvyklá reakcia tela na určité potraviny, odborne nazývaná tiež ako potravinová intolerancia, sa objavuje až u 45% obyvateľstva.

Ako je možné, že potravinovou intoleranciou trpí toľko ľudí a ani o tom vôbec netuší? Hlavným dôvodom je oneskorená reakcia tela na zjedenú potravu. Prvé zdravotné ťažkosti sa môžu dostaviť až po desiatkach hodín a nezriedka aj o niekoľko dní. Týmto znakom sa potravinová intolerancia líši od alergie na potraviny, ktorá sa prejavuje naopak bleskurýchlo a jej priebeh je oveľa razantnejší a môže potenciálne ohroziť ľudský život.

Čo všetko môže potravinová intolerancia spôsobovať?

Okrem symptómov, ktoré som v uviedol v úvode, potravinová intolerancia môže spôsobovať aj celú skupinu iných ťažkostí ako napr. svrbenie pokožky, hnačku, zápchu, poruchy spánku, gastritídu (zápal sliznice žalúdka), bronchitídu (zápal sliznice priedušiek), chronickú únavu, problém s hmotnosťou, úzkosť, depresiu. Tento zoznam ešte pokračuje ďalej a dáva nám jasne najavo, že má zmysel sa tejto problematike venovať. O to viac, ak človek trpí niektorým z uvedených príznakov.

Ako zistiť, ktorá potrava z môjho jedálnička mi robí problémy?

Dá sa to zistiť viacerými spôsobmi. Môžete si začať viesť denník, do ktorého budete zapisovať, čo ste daný deň zjedli a ako sa aktuálne cítite. Budete sledovať zmeny stravy a tomu odpovedajúce reakcie vášho tela. Treba rátať s tým, že táto možnosť môže byť behom na dlhé trate nakoľko človek môže byť intolerantný aj na viac potravín naraz. Ďalšia možnosť je vyhľadať pomoc dietológa, ktorý vám poskytne odborné rady a usmerní ako máte ďalej postupovať.

Jedna z ďalších možností je zaobstarať si produkt Food Detective (FD). Takto v pohodlí domova môžete jednoducho, rýchlo a presne identifikovať zložky potravy, ktoré vám nerobia dobre. Odpadá tak cesta k lekárovi a aj obvyklé dlhé čakanie na výsledky. V priebehu 1 hodiny sa dozviete, či pozitívne alebo negatívne reagujete na niektorú zložku potravy.

Samodiagnostický test potravinovej intolerancie

FD vyvinula anglická spoločnosť Cambridge Nutritional Sciences, ktorá sa dlhodobo venuje imunodiagnostike a problematike výživy a jej vplyvu na zdravie. Základ tohto produktu tvorí testovacia podložka, na ktorej sú nanesené potravinové extrakty prislúchajúce 59 hlavným zložkám stravy. Tá vám po dokončení testu ukáže, na ktorú potravinu sa vám v tele vytvorili protilátky. Testuje sa tolerancia na ovocie, zeleninu, vajcia, mlieko, obilniny, strukoviny, orechy, rôzne druhy mäsa a iné potraviny.

Pri testovaní sa postupuje tak, že si zo špičky prsta odoberiete pomocou lancety a kapiláry malú vzorku krvi a necháte ju rozpustiť v roztoku. V ďalších krokoch pomocou detekčného a vývojového roztoku viete určiť prítomnosť protilátok na jednu alebo viacero potravín v závislosti od výskytu modro-zafarbených bodov na testovacej podložke. Pomocou priloženej schémy v návode zistíte, ktorý bod zodpovedá ktorej potravine a podľa stupňa zafarbenia identifikujete ako silno reagujete na danú potravinu.

FD som osobne vyskúšal a môžem potvrdiť, že celý postup testovania je rýchly a nekomplikovaný.

Vyhodnotenie produktu Food-Detective

Po funkčnej stránke ma Food-Detective nesklamal. Test mi pomohol jednoducho odhaliť tie zložky potravy, s ktorými sa moje telo trápi a zaťažujú ho. Výsledky vyšli v súlade s tým, čo som podvedome tušil, že mi škodí, ale nemal nikde oficiálne potvrdené. Odporúčam ho aj vám vyskúšať – možno práve vďaka nemu sa zbavíte zdravotného problému, s ktorým si dlhodobo neviete rady.

Kompaktné balenie obsahuje všetko potrebné, aby bol priebeh testovania čo najpríjemnejší.  Výrobca myslel aj na malé detaily a bezpečnosť pri práci s testom. Kladne preto hodnotím prítomnosť dezinfekčnej handričky, náplastí a aj doplnkovej lancety, ktorú využijete ak sa vám na prvý krát nepodarí plne naplniť kapiláru vzorkou krvi. V balení sa nachádza aj plastový uzatvárací obal, do ktorého môžete po vykonaní testu vložiť použité roztoky, lancety a testovaciu podložku.

srt@srt.sk


Kľúčové slová:
 

Komentáre k článku

Najnovšie články