Kontakt

Ako sa stať majstrom v metóde SRT

Vyše 500 rôznych klientov, vyše 1000 uskutočnených SRT terapií. Toto je moja súkromná bilancia toho ako som sa aktívne za posledných 10 rokov zaoberal terapiou Spiritual Response Therapy, známou tiež pod skratkou SRT. Za tento čas som nazbieral veľmi veľa praktických skúseností, odskúšal viaceré prístupy práce s klientom, spôsoby odstraňovania negatívnych programov a obmedzujúcich presvedčení. Teraz po 10 rokoch cítim, že je čas podeliť sa so svojimi poznatkami a poskytnúť ich všetkým, ktorí sa touto terapeutickou metódou zaoberajú. Som presvedčený, že tým, že človek odovzdá svoje cenné know-how a tajomstvá ďalej, tak si zároveň otvorí priestor preto, aby mohli k nemu prísť nové tajomstvá a mohol ešte viac napredovať v tom čo robí.

Skúsme si na úvod stručne zodpovedať otázku, čo všetko potrebuje človek, aby mohol vykonávať kvalitné SRT terapie.

Potrebuje:

  1. poznať metodológiu práce s metódou SRT, inými slovami postup, akým sa terapie realizujú.
  2. vlastniť kyvadlo a ovládať prácu s ním.
  3. mať k dispozícii kompletnú sadu SRT tabuliek, vedieť sa v nich orientovať a správne ich používať.
  4. dokázať vhodným spôsobom nastaviť svoju myseľ v zmysle pomoci sebe aj druhým.
  5. mať odhodlanie dennodenne na sebe pracovať, rozširovať si svoje obzory, ambície duchovne rásť.

Na každý z uvedených bodov sa teraz pozrieme detailnejšie a ukážeme si ako v každom z nich dosiahnuť majstrovstvo.

1. Ako a kde je možné sa naučiť metódu SRT?

1.1. Samoštúdium z kníh alebo internetu

Teoreticky je možné sa naučiť SRT terapiu aj z kníh alebo internetu. Za 10 rokov som nespoznal ani nepočul o nikom komu by sa to podarilo. Vzhľadom na komplexnosť tejto metódy to väčšina ľudí po niekoľkých týždňoch experimentovania vzdá. Buď úplne alebo vo výuke pokračujú tak, že sa prihlásia na kurz SRT.

1.2. Kurz u autora metódy SRT, Roberta Detzlera

Najlepší a najdokonalejší spôsob ako sa niečo naučiť je ísť sa to naučiť priamo od autora. Bohužiaľ zakladateľ metódy SRT Robert Detzler, ktorý sa jej vývoju venoval 27 rokov, pred necelými tromi rokmi zomrel. V tomto prípade už nám zostáva iba možnosť ísť sa túto metódu naučiť k niekomu inému.

1.3. Kurz u certifikovaného lektora metódy SRT

Ak sa rozhodujete ku komu na kurz metódy SRT, odporúčam vyhľadať certifikovaného lektora SRT, ktorý sa vie preukázať platným certifikátom vydaným asociáciou SRA (Spiritual Response Association). Asociácia dohliada na to, aby jednotliví certifikovaní lektori SRT boli v neustálom kontakte s touto metódou a pravidelne si dopĺňali a obnovovali svoje poznatky na rôznych doplňujúcich SRT kurzoch.

Pri výbere certifikovaného lektora sa odporúčam riadiť aj ďalšími doplňujúcimi kritériami:

1) Absolvoval certifikovaný lektor kurzy SRT u Roberta Detzlera? Ak áno, má pre vás takýto lektor, jedno veľké plus navyše, pretože svoje poznatky získal priamo zo zdroja, od autora tejto metódy.

2) Čomu sa lektor venuje viac? Učeniu metódy SRT alebo vykonávaniu SRT terapií? Odporúčam uprednostniť lektora, ktorý sa zameriava viac na vykonávanie SRT terapií ako na učenie druhých. Okrem teórie potrebujete na kurze získať aj praktické know-how, a to vám lepšie odovzdá niekto kto už zrealizoval hneď niekoľko stovák SRT terapií a na učenie SRT sa pozerá skôr ako na doplnok k tomu čo robí.

3) Nenachádza sa vo vašom okolí vhodný lektor? Nebojte sa za tým správnym lektorom vycestovať. Vašou prioritou je predsa naučiť sa metódu SRT čo najlepšie.

Prehľad certifikovaných lektorov SRT nájdete na stránke Asociácie SRA.

2. Na čo slúži v SRT kyvadlo a ako sa s ním naučíte pracovať?

Ak neviete čo je to kyvadlo, tak je to akékoľvek závažie zavesené na tenkom a pružnom materiáli, najčastejšie na retiazke alebo špagátiku. Bez neho sa pri vykonávaní SRT terapií nepohnete. Slúži pre vás ako pomôcka, za pomoci ktorej získavate odpovede na otázky, ktoré kladiete (či už vo svojej mysli alebo nahlas) a zároveň pomocou neho a tabuliek vykonávate samotné odstraňovanie negatívnych programov, obmedzujúcich presvedčení a nevhodných predstáv zo svojho klienta. S kyvadlom sa najlepšie naučíte pracovať tak, že ho budete dennodenne používať. Je to niečo podobné ako keď sa učíte šoférovať. Môžete mať pred sebou hoc aj tú najlepšiu knihu a intenzívne ju niekoľko mesiacov študovať, no bez toho, aby ste sadli do auta a pustili sa do šoférovania, tak sa šoférovať nenaučíte. Po stovkách hodín sa vaša presnosť práce s kyvadlom zlepší a podstatne zrýchli. Chce to len prax a nekonečnú trpezlivosť. Špičkoví SRT terapeuti robia s kyvadlom niekoľko hodín denne a majú za sebou státisíce položených otázok. Vďaka tomu majú vysokú presnosť odpovedí a s kyvadlom pracujú bleskovo rýchlo.

2.1. Má výber druhu kyvadla nejaký vplyv na vykonávanie terapií?

Bežne sa na kurzoch SRT o tomto veľmi nehovorí, no v skutočnosti má výber kyvadla priamy vplyv na silu a efektivitu vašich terapií. Najväčšie terapeutické benefity prináša tzv. meteoritické kyvadlo, kyvadlo, na retiazke ktorého sa nachádza úlomok železitého meteoritu. Možno si kladiete otázku prečo práve železitý meteorit. Je to práve z dôvodu, že vzhľadom na svoje zloženie, obsahuje prvky, ktoré vám umožňujú lepšie manipulovať s energiou, presúvať ju a organizovať ju.

Meteoritické kyvadlo

Pri práci s meteoritickým kyvadlom som zažil viacero až priam neuveriteľných situácií, ktoré ma o jeho sile presvedčili na vlastné oči. Jedna z mojich prvých takých skúseností sa týkala klientky, ktorá sa sťažovala na dlhotrvajúce bolesti hlavy. Jej hlavný problém spočíval v tom, že podvedomo blokovala na psychickej úrovni svoje dospievanie – prechod z dievčaťa na ženu. Svojim nevhodným postojom kumulovala vo svojom tele veľké energetické potenciály. Ich uvoľnením a pochopením na vedomej úrovni, že na dospievaní nie je nič zlé, sa jej problém odstránil. Pri tejto terapii som nechtiac presunul jej prebytočné energetické potenciály na seba. To malo u mňa za následok veľmi intenzívnu liečebnú reakciu. Do 15 minút po terapii klientky som dostal horúčku 39 stupňov celzia, zimnicu a celkovú slabosť. Nemal som žiadne iné príznaky choroby, nebyť spomínanej horúčky. Žiaden kašeľ, bolesti hrdla ani nádcha. Pripomínam, že bolo leto a v mojej blízkosti nebol nikto chorý. Po 3 dňoch poctivého vyležania a viacnásobného vypotenia, moje zdravotné problémy zmizli. Spätným zisťovaním som zistil, že som si touto SRT terapiou nechtiac vynikajúco preliečil zablokovaný lymfatický systém v oblasti svojich pľúc, čo potešilo.

2.2. Kedy je najvhodnejší čas prejsť na používanie meteoritického kyvadla?

Napriek tomu, že vám dáva meteoritické kyvadlo oveľa väčšiu terapeutickú silu, odporúčam vám (pokiaľ ešte nemáte skúsenosti s kyvadlom), aspoň 1 rok pracovať s klasickým kyvadlom, ktoré bolo vyrobené z bežných materiálov ako kryštál a pod. A keď už s ním budete mať dostatočnú prax a budete mať pocit, že prácu s ním kvalitne ovládate, prejdite na meteoritické.

2.3 Kde kúpim meteoritické kyvadlo?

Nestretol som sa zatiaľ s niekým kto by takéto kyvadlá sériovo vyrábal, no pokiaľ máte vo svojom okolí obchod s drahými kameňmi alebo poznáte zberateľov, tak si železitý meteorit môžete u nich zaobstarať a svojpomocne meteoritické kyvadlo zostrojiť aj sami. Dôležité je, aby meteorit, ktorý za týmto účelom použijete, bol skutočne meteorit, bol železitého pôvodu, nebol príliš ťažký, veľký alebo príliš malý. Optimálne rozmery sú: 3cm x 2cm x 1cm. V obchode s drahými kovmi vám môžu pomôcť meteorit prevŕtať a nasadiť na neho retiazku.

3. Na čo slúžia SRT tabuľky a ako s nimi čo najlepšie pracovať?

Ak sa zúčastnite kurzu SRT, tak od svojho lektora dostanete automaticky aj sadu približne 40 SRT tabuliek. Graficky si môžete SRT tabuľky predstaviť ako vejárovité obrazce, v ktorých jednotlivých bunkách sa nachádzajú rôzne pojmy – názvy programov, prísah, presvedčení, blokov a pod. Každá tabuľka je tematicky inak zameraná a býva rozdelená na niekoľko častí. Úlohou tabuliek je jednak pomôcť vám pri SRT terapiách systematicky postupovať, jednak zjednodušovať prácu tým, že sa nemusíte učiť naspamäť názvy všetkých položiek, ktoré prečisťujete.

Ak budete držať tieto tabuľky prvýkrát vo svojich rukách, pri ich čítaní obvykle narazíte na množstvo pre vás doteraz neznámych pojmov a fráz, ktoré môžu vyznievať zvláštne, až môžu navodzovať dojem, že máte dočinenia s niečím fakt uleteným alebo príliš sci-fi. Je to v poriadku a má to takto byť. Praxou s touto metódou prídete na to, že slová, ktoré sú v tabuľkách napísané, predstavujú v skutočnosti úplne niečo iné a treba ich chápať viac metaforicky ako doslovne. Tabuľky majú ešte jednu špecifickú úlohu o ktorej sa veľa nevie, a to prebúdzať vo vašom tele prehistorické štruktúry, ktoré vám po ich zobudení postupne prinesú ešte väčšiu psychickú stabilitu nehovoriac aj o ďalších benefitoch v oblasti fyzického zdravia. A tieto štruktúry sa zobúdzajú práve pri aktívnej práci s SRT tabuľkami, kde jednotlivé zvláštne zadefinované pojmy predstavujú niečo ako kľúč k ich otvoreniu.

3.1. Rozširovanie SRT tabuliek o ďalšie položky

Po vykonaní niekoľkých desiatok SRT terapií sa môžete dostať do situácie, že vám kyvadlo indikuje, že sa na konkrétnej tabuľke u klienta nachádza položka, ktorú je potrebné prečistiť, no keď sa dotazujete, ktorá konkrétne položka to je, tak ju na tabuľke neviete nájsť. V tomto prípade je vhodné položiť kyvadlu otázku, že či ide o novú položku, ktorú je potrebné na tabuľku doplniť. V prípade, že áno, tak si postupne vytestujte o čo konkrétne ide a do tabuľky to vhodným spôsobom doplňte. Nie je nič zlé na tom, ak si budete svoje tabuľky postupne rozširovať či inak si v nich robiť svoje vlastné poznámky. Takýmito úpravami si vytvoríte medzi tabuľkami a vami lepšiu vzájomnú väzbu, viac sa s nimi stotožníte, čo v konečnom dôsledku povedie ku kvalitnejšie odvedeným terapiám.

3.2. Jazyk SRT tabuliek a jeho vplyv na efektivitu terapie

Metóda SRT vznikla v USA a v USA vznikli k tejto metóde aj originálne tabuľky. Zostrojil ich Robert Detzler vo svojom materinskom anglickom jazyku. Ak si zájdete na kurz tejto metódy k lektorovi SRT v našich zemepisných šírkach, tak vám na kurze odovzdá už preložené tabuľky, najčastejšie do českého jazyka. Nech sa prekladateľ tabuliek snažil akokoľvek dobre ich preložiť, vďaka jemným odlišnostiam v slovnej zásobe oboch jazykov, nie je možné preložiť určité špecifické pojmy 1:1 tak, aby predstavovali reálne na 100% to isté. Je to dané jednak odlišnou slovnou zásobou, jednak tým, že prekladateľ nebol sám o sebe autorom metódy SRT, tak sa nedokázal zákonite vždy vhodne trafiť a zvoliť ten najsprávnejší preklad. Toto platí všeobecne aj v iných oblastiach – možno ste sa s podobným javom stretli pri sledovaní filmov či počúvaní audio nahrávok, ktoré boli preložené z iných jazykov, že sa niekoľko percent pôvodnej informačnej hodnoty z prekladu vytratilo. Dobrým príkladom toho, kde si môžete najbadateľnejšie všimnúť, že preklady jednoducho nemôžu plne nahrádzať originál, sú vtipy. Nie vždy po ich preklade do iného jazyka sa na nich skutočne aj zasmejete.

Týmto vás nechcem nabádať, aby ste preložené tabuľky odložili a nepracovali s nimi. Pokojne s nimi pracujte aj naďalej. Budú vám samozrejme fungovať. Odporúčam vám zohnať si navyše aj originál SRT tabuľky v anglickom jazyku a v závere terapie vždy u klienta skontrolovať, že či sa na originálnych tabuľkách nenachádzajú položky, ktoré treba u klienta skorigovať. Neraz sa mi stalo, že klient bol pri kontrole vzhľadom na české tabuľky plne prečistený, no anglické tabuľky poukázali na niekoľko detailov, na ktoré bolo potrebné sa zamerať a dočistiť ich.

4. Naladenie vašej mysle ovplyvňuje kvalitu vykonávaných terapií

Toto je oblasť, ktorá je mimoriadne často zanedbávaná hlavne u nováčikov v SRT. Zabúdajú na to, že medzi tým ako dokonale sú sami prečistení a tým, ako dobre dokážu prečistiť svojich klientov, existuje priama úmera. Venujte sa preto pri každej jednej SRT terapii hlavne sami sebe, prekontrolujte si dôkladne na tabuľkách stav svojej prečistenosti, zminimalizujte vplyv svojho ega a dbajte na maximálnu čistotu napojenia na vyššie ja. Nebojte sa urobiť si niekoľko skúšok správností či osloviť prípadne niekoho zo svojich známych, ktorí tiež praktizujú SRT, aby vás skontrolovali a prípadne skorigovali. Určite nezabudnite a poctivo pri každej terapii vykonajte na úvod procedúru nazvanú „príprava k práci“, ktorú vás váš lektor SRT na kurze naučil.

4.1 Je možné, že SRT terapeuti, ktorí sú hlboko oddaní náboženstvu, dokážu dosahovať v SRT lepšie výsledky?

Robert Detzler bol sám o sebe dlhé roky v USA reverendom a k náboženstvu mal veľmi blízko. Ak si čítate jeho knihy, natrafíte skoro na každej druhej strane na citáty z biblie. Ak si dôkladne prezriete SRT tabuľky, zistíte, že pojem BOH a ďalšie súvisiace náboženské pojmy sú na tabuľkách zastúpené hneď na viacerých miestach. Ak máte sami hlbší vzťah k náboženstvu, dobre naštudovanú náboženskú literatúru, máte ako SRT terapeut výhodu, pretože dokážete lepšie pochopiť podstatu pojmov na tabuľkách a tiež aj vaša myseľ bude vhodnejšie naladená na vykonávanie terapií.

4.2. Čo v prípade, že nemáte k náboženstvu vzťah?

Meteoritické kyvadloV prvom rade si sami sebe položte otázku, či skutočne nemáte k náboženstvu vzťah. Skúste dobre pouvažovať a spomenúť si čo vás priviedlo k metóde SRT? Ako ste sa k nej dostali? Aké máte vo svojom vnútri pocity, keď si niekde čítate o metóde SRT alebo prípadových štúdiách z SRT terapií? Všimnite si knihy vo svojej knižnici, koľko z týchto kníh napísali ľudia s blízkym vzťahom k náboženstvu? Láka vás svet anjelov?

Veľa ľudí netuší, že má nábožensky ladené podvedomie, pretože ich duchovno potlačili buď rodičia, škola alebo ľudia z ich okolia. Môže to byť práve váš prípad. Som presvedčený, že väčšina z vás, ktorí ste sa v tomto článku dočítali až na toto miesto, máte niečo v sebe, čo s náboženstvom rezonuje.

Vráťme sa naspäť k otázke efektivity a účinnosti terapií. Nech je váš vzťah k náboženstvu akýkoľvek, ak si budete pred terapiou niekoľko minút púšťať náboženskú hudbu, čítať náboženské texty, dáte si pred seba náboženské symboly alebo sa prípadne pomodlíte, prispeje to pozitívne ku kvalite vašej následne vykonanej terapie.

5. Ambície a ochota pomáhať druhým podporujú vaše terapie

Človek sa dokáže v niečom stať majstrom jedine vtedy, ak nejakej činnosti venuje dostatok času, úsilia a trpezlivosti. Motivačná literatúra hovorí o magickej hranici 10000 hodín. Venujte sa preto metóde SRT každý jediný deň aspoň 1 hodinu a po 3 rokoch intenzívnej práce sa vaše schopnosti znásobia a terapie budú omnoho efektívnejšie. Noste tiež v sebe neustále túžbu pomáhať druhým, majte ambície patriť v SRT medzi elitu. Nezabúdajte pritom na seba, dbajte, aby vzťahy medzi vami a okolím boli vyvážené a ľudia nezneužívali vašu dobrotu a ochotu pomáhať.

Zhrnutie

V úvode sme si hovorili o tom, aké je dôležité naučiť sa metódu SRT od niekoho kto bol priamym žiakom Roberta Detzlera. Týmto spôsobom dokážete lepšie pochopiť princípy metódy SRT a pôjdu vám niektoré postupy ľahšie. Ak ste doteraz boli na kurze u niekoho kto nebol žiakom Detzlera, nevadí, stále máte možnosť osloviť iného certifikovaného lektora a kurz SRT I/II či prípadne ďalšie doplňujúce kurzy u neho nanovo absolvovať (niektorí certifikovaní terapeuti vám pri opakovaní kurzu poskytnú 50% alebo inú významnú zľavu). Aby ste si dokázali do seba ešte lepšie uložiť Detzlerov odkaz, pracujte na sebe a postupne si budujte hlbší vzťah k náboženstvu. Pomôže vám aj to, ak si zakúpite Detzlerove knihy v anglickom jazyku a pravidelne si ich budete listovať a študovať. Taktiež odporúčam zadovážiť si anglické SRT tabuľky a venovať sa práci s nimi. Ak sa dostanete k audio či video nahrávkam, ktoré nahovoril a natočil priamo Robert, o to viac v sebe uložíte Robertove posolstvo.

V ďalšej časti článku som poukázal na potrebu postupne prejsť na prácu s meteoritickým kyvadlom. To vaše schopnosti práce s SRT posunie postupne na vyšší level. Samozrejme všetko chce svoj čas, a preto prechod na takýto druh kyvadla realizujte pozvoľna a postupne až kým sa nebudete sami cítiť pri práci s kyvadlom sebaisto.

Popritom všetkom netreba zabúdať na seba. Vedzte, že kvalita vašich terapií je závislá na tom, v akom stave prečistenosti sa aktuálne nachádzate. Preto vždy pred každou terapiou venujte zvýšené úsilie a urobte všetko preto, aby ste vhodne naladili svoju myseľ a odpútali sa od prípadných rušivých vplyvov (napr. ega), ktoré na vás môžu potajomky číhať a nevhodne ovplyvňovať vašu prácu s klientom.

Pamätajte, majstrovstvo v SRT neprichádza z jedného dňa na druhý. Chce to čas, úsilie, túžbu dennodenne s touto metódou pracovať a nevzdávať sa. Na vašej ceste vám budem držať palce.

Upozornenie: Článok nevznikol v spolupráci s asociáciou SRA a informácie, ktoré sú v ňom uvedené, sa môžu sa v niektorých bodoch odlišovať od jej oficiálnych odporúčaní a postupov.

srt@srt.sk


Kľúčové slová:
 

Komentáre k článku

Najnovšie články