Kontakt

Dá sa naučiť SRT z kníh?

Ak vás metóda Spiritual Response Therapy zaujala do tej miery, že by ste sa chceli naučiť s ňou pracovať, máte na výber viacero možností. Počnúc samoštúdiom z kníh až po absolvovanie špecializovaných kurzov u certifikovaných lektorov. Článok porovnáva výhody a nevýhody oboch možností a upozorňuje na možné úskalia.

V poslednej dobe sa na mňa obrátilo viacero ľudí s otázkou, že či nie je možné si metódu SRT naštudovať z dostupnej literatúry. Ak sa ich opýtam na dôvod prečo sa radšej neprihlásia na kurz, tak mi to zdôvodňujú tým, že sa buď žiaden kurz v ich blízkosti v dohľadnom čase nekoná alebo že si ho jednoducho nemôžu z finančných dôvodov dovoliť.

Klamal by som ak by som tvrdil, že sa SRTčko nedá naučiť z kníh od Roberta Detzlera, autora metódy SRT. Viem si predstaviť, že ak si to niekto zaumieni a je ochotný štúdiu a precvičovaniu postupov venovať dostatok času, tak sa u neho pozitívny výsledok určite dostaví. Ak sa rozhodnete ísť aj vy touto cestou, budete potrebovať riadnu dávku odhodlania, trpezlivosti a hlavne ochoty pracovať na sebe desiatky hodín.

Tento spôsob prináša so sebou aj svoje nevýhody. Tá najväčšia spočíva v tom, že počas toho ako sa SRT učíte, neviete či idete dobrým smerom alebo nie. Chýba vám spätná väzba – niekto kto by vám povedal „toto robíš dobre, toto zle, mal by si to robiť takto..“. SRT nie je len teória, ktorú sa treba naučiť, ale aj prax. Sú tu potrebné praktické zručnosti – je potrebné sa dobre naučiť pracovať s kyvadlom a hlavne vybudovať schopnosť odosobniť sa a zostať počas terapie neutrálnym. Bez ich zvládnutia vám budú pri SRT terapiách vychádzať mylné informácie a efektivita vašich SRT terapií bude veľmi nízka až nulová.

Ďalšia nevýhoda spočíva v tom, že sa v knihách nenachádzajú najnovšie poznatky, aktualizované pracovné postupy a nové tabuľky. Metóda SRT sa neustále vyvíja a asociácia SRA, ktorá SRT formálne zastupuje, vydáva neustále nové informačné spravodaje s novinkami z tejto oblasti. K spravodajom majú prístup iba absolventi SRT kurzov, konzultanti a lektori SRT. Ak sa učíte SRT iba z kníh, tieto informácie vám budú chýbať čo môže spôsobiť nižšiu účinnosť vašich terapií a neschopnosť ísť pri identifikácii koreňov problémov viac do hĺbky.

Nech sa rozhodnete ísť cestou samoštúdia alebo absolvujete kurz, držím vám pri učení sa SRT palce.

srt@srt.sk


Kľúčové slová:
 

Komentáre k článku

Najnovšie články